Holter

Kalp ritminin uzun süre ile izlenmesini gerektiren durumlarında kullanılır. Göğse yapıştırılan elektrotlar ile algılanan elektriksel uyarılar kablolar aracılığı ile ya da son dönemlerde kullanılmaya başlayan bluetooth gibi yöntemlerle kayıt cihazına yüklenir.

Ritm Holter ( EKG Holter )

 
Kalp ritminin uzun süre ile izlenmesini gerektiren durumlarında kullanılır. Göğse yapıştırılan elektrotlar ile algılanan elektriksel uyarılar kablolar aracılığı ile ya da son dönemlerde kullanılmaya başlayan bluetooth gibi yöntemlerle kayıt cihazına yüklenir. Daha sonra bu bilgiler bilgisayar programı aracılığı ile görüntülenir, hekimin analiz ve yorumu ile sonuçlanır. 
 
Kişi günlük normal yaşamını sürdürürken cihaz yaklaşık 24 saat süre ile kalp ritmini kaydeder.
 
Bu alet sayesinde muayene sırasında görülmeyen fakat gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar, hissedilmeyen tüm ritim bozuklukları ve hasta tarafından çarpıntı olarak hissedilen durumun bir ritm bozukluğu olup olmadığı ya da ritm bozukluğu var ise ne çeşit bir bozukluk olduğu tespit edilebilir.
 
 

Tansiyon Holter 

Tansiyon Holter hastaların gün içindeki aktiviteleri sırasında, dinlenmede ve uyku esnasında tansiyon ve nabız değerlerinin kaydedilmesi sağlanır.
 
Böylelikle uzun süreli takiplerle kişide hipertansiyon olup, olmadığı, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yüksek olduğu, ortalama kan basıncı değerleri tespit edilir.